300 M Kiväärin ennätykset

300 M Vakio makuu

H  Antti Puhakka Kymi  296 2012  Tyrri

H50  Hannu Yläoutinen KYMI 293 2015 Tyrri

H60  Heikki Ranne V-S 294 2014  Hollola

Markku Haklin V-S 294 2014 Hollola

Tapio Kajan P-S 294 2019 Hollola

H70 Torsti Hellman E-H 293 2019 Hollola

H70 Jukka Salila KS 293 (sivuaa ennätystä) 2022 Hälvälä

H75  Torsti Hellman EH 290 2022 Hälvälä

H80  Tauno Lindström KYM 281 2022 Hälvälä

D Hanna-Kaisa Nieminen EH 290 2022 Hälvälä

D50  Eila Väisänen Kymi 283 2014 Hollola

Joukkue H   V-S 876 2014 Hollola   Heikki Ranne 294, Markku Haklin 294, Veikko Laine 288

Joukkue H50   K-S 866 2018 Hollola, Jari Lehtinen 286, Jukka Salila 294, Aimo Piispanen 290

Kymi 859 2012 Tyrri   Kari Uski 287, Jarmo Järvelä 286, Tauno Lindström 286

300 M Vakio 3 X 20

H  Antti Puhakka Kymi 576  2012 Tyrri

H50  Tapio Kajan  P-SA 556  2016 Tyrri

Hannu Ylöoutinen E-K 566 2019 Hollola

H60  Markku Haklin V-S 555 2019

H70  Hannu Karvonen P-S 545 2019 Hollola

H75  Raimo Novari V-S 556 2019

H80  Jorma Juutilainen HKI 394 2013 Hollola

D Laura Määttänen P-K 532  2022 Hälvälä

D50  Eila Väisänen Kymi 521 2014 Hollola

Joukkue H   KYMI 1640  Tyrri 2015

Joukkue H50   V-S 1614 2012 Tyrri   Markku Haklin 553, Jorma Röppänen 548, Jussi Ruohonen 513

300 M 2 X 30 

H70 Jukka Salila KS 567 2022 Hälvälä

300 M 30+30

H70 Sakari Ahola KYM 537 Hollola 2018

H75 Jussi Ruohonen V-S 535 Hollola 2018

H80 Olli Silanto V-S 531 Hollola 2018

Reserviläisammuntojen ennätykset (RA1-RA4)

Kokonaiskilpailu: Jukka Junttila 462p 2016, Lahti

Reserviläisammunta 1: Ilpo Palovaara 100p (8 napaa) 2007, Lahti

  • Sakari Vornanen H P-KA sivuaa 2018 Mikkeli
  • Mika Väisänen H PO-PO sivuaa 2017 Santahamina
  • Pasi Oikarinen H P-SA sivuaa 2017 Santahamina

Reserviläisammunta 2: Pasi Oikarinen H Lappi 173 2021

Reserviläisammunta 3: Samppa Astikainen H PIR 100 (8napaa) Santahamina 2017

Reserviläisammunta 4: Jarmo Siltanen 96p (2 napa) 2011, Pirkkala

H 50 Sarja

Reserviläisammunta 1: Jorma Nuutinen H50 P-KA 100 (7 napaa) Santahamina 2017

  • Jari Kauppi H50 PO-PO 100 (7 napaa) sivuaa

Reserviläisammunta 2: Jorma Nuutinen H50 P-KA 174 Mikkeli 2018

Reserviläisammunta 3: Reijo Heikkilä H50 PIR Pistooli 25M 10ls Mikkeli 2018

Reserviläisammunta 4: Samppa Astikainen H50 PIR 97 2022 Hiukkavaara

Reservin ampumamestaruuskilpailujen ennätykset

Pistoolipika-ammunta 3 x 20 ls:

H                   Petri Federley Kym 593 1999 Mikkeli

H50               Kari Lakka Kym 589 1997 Mikkeli

H60               Jaakko Sund KAI 587 2018 Rovaniemi

H70               Jouko Hannola Kym 560 2008 Laukaa

H75               Hannu Seppä Kym 551  2020 Lahti

H80              Antti Rantanen PIR 507 Mikkeli 2022

H20               Jussi Saari Pir 570 2003 Säkylä

D                    Laura Palokangas K-S 578 2001 Jyväskylä

D50               Raija Vehanen Uus 556 2006 Jalasjärvi

Joukkueet (3 jäsentä):

H                   Varsinais-Suomi 1712 2010 Säkylä

H50               Kainuu 1692 2009 Pirkkala

D                    Varsinais-Suomi 1409 2009 Lahti

Isopistooli 30 + 30 ls:

H20              Jarkko Järvenpää E-H 566 2010 Säkylä

H                   Teemu Lahti K-S 585 2019 Lahti

H50               Jari Javarus Lappi 574 2022 Mikkeli

H60               Jaakko Sand KAI 572  2017 Rovaniemi

H70               Raimo Lusenius LAP 561 2018 Rovaniemi

H75               Hannu Seppä KYM 560 2020 Lahti

H80               Antti Rantanen PIR 498 2022 Mikkeli

Joukkueet (3 jäsentä):

H                   Keski –Suomi 1685  2015 Tyrri

H50               Varsinais-Suomi 1685 2009 Lahti

Pienoispistooli 30 + 30 ls:

H                   Eero Lehtinen P-H 586 1990 Lahti; Seppo Mäkinen V-S 586 1991 Jyväskylä

H50               Jorma Åsbacka S-S 587 1998 Hollola

H60               Seppo Mäkinen V-S 584 2001 Halikko

H70               Jorma Åsbacka S-S 567  2015 Tyrri

H75               Raimo Lusenius Lappi 545 2022 Mikkeli

H80              Antti Rantanen PIR 507 2022 Mikkeli

H20               Jarkko Järvenpää E-H 575 2009 Lahti

D                    Karoliina Keskitalo V-S 577 2004 Valkeala

D50               Sirkka Ylistö K-S 561 2006 Jalasjärvi

D70               Sirkka Ylistö K-S 513 2019 Lahti

H20               Jarkko Järvenpää E-H 575 2009 Lahti

Joukkueet (3 jäsentä):

H                   Kymenlaakso 1713  2015 Tyrri

H50               Kainuu 1698 2009 Pirkkala

D                    Varsinais-Suomi 1485 2009 Lahti

Kenttäammunta 10 + 10 ls:

H                   Tomi Huuhka V-S 189 2009 Lahti

H50               Lauri Lauste S-K 190  2016 Tyrri

H60               Sakari Ahola Kym 179 2010 Tyrri

H70               Vilho Ylönen K-S 167 1991 Kajaani

H75               Sakari Ahola KYMI 158 2020 Lahti

H80               Jyrki Varis P-K 150 2019 Lahti

H20               Olli Ruokolainen E-H 169 2007 Kontiolahti

D                    Maria Keskitalo V-S 175 2002 Kontiolahti

D50               Sirkka Savukari Kym 166 2011 Oulu

Joukkueet (3 jäsentä):

H                   Kymenlaakso 506  2016 Tyrri

H50               Varsinais-Suomi 521 2009 Lahti

Kenttäammunta 10 + 10 ls itselataava:

H                    Mika Väisänen PO-PO 190 2018 Rovaniemi

                       Mika Seppä Kymi 190 2019 Lahti

H50               Jukka Varis P-KA 185  2017 Rovaniemi

H60               Atte Kananen  LA 165  2015 Tyrri

H70              Hannu Seppä KYM 178 2019 Lahti

H75              Hannu Seppä KYM 157 2020 Lahti

D                    Sanna Sihvola E-KA 161 2019 Lahti

Joukkueet (3 jäsentä):

H                   PO-PO 523

H50               P-S  483

Kenttäammunta 10 + 10 + 10 ls

H                   Mikko Savolainen E-K 158 2022 Mikkeli

H50              Seppo Karvonen P-S 237 2022 Mikkeli

H60              Kari Uski Kym 259 2022 Mikkeli

H70              Hannu Seppä Kym 271 2022 Mikkeli

Joukkueet (3 jäsentä):

H50               Kym 704 2022 Mikkeli

Kenttäammunta 10 + 10 + 10 ls itselataava

H                    Janne Latto E-K 277 2022 Mikkeli

H50               Jukka Varis P-K 268 2022 Mikkeli

H60               Juha Suurnäkki Kym 270 2022 Mikkeli

H70               Sakari Ahola Kym 252 2022 Mikkeli

Joukkueet (3 henkeä):

H                    E-K  781 2022 Mikkeli

Kivääri 50 m 60 ls makuu:

H                   Tero Hovila E-P 600 2001 Karttula

H50               Kalle Leskinen P-K 595 2009 Lahti; Jarmo Engblom V-S 595 2010 Säkylä

H60               Mauri Ihattula V-S 590 1992 Tampere, Jouko Forstén Sat 590 2010 Tyrri

H70               Juhani Ahola K-S 588 2010 Säkylä

H75               Tauno Lindström KYMI 560 2019 Lahti

H80               Juhani Ahola K-S 569 2019 Lahti

H20               Jarkko Björkbacka E-P 590 2011 Oulu

H17               Olli Ruokolainen E-H 574 2004 Pirkkala

D                    Viivi Koivu Pir 593 2003 Säkylä; Hanna-Kaija Nieminen E-H 593 2010 Säkylä

D50               Eila Väisänen KYMI 578 2019 Lahti

D20               Jenni Ingman E-H 564 2004 Pirkkala

Kivääri 50m 60 ls makuu (elek.taulu)

Mika Tikkanen  H LAP  Kivääri 50M  60ls  616,7  2017 Rovaniemi (elek. taulu)

Mika Tikkanen  H50  LAP Kivääri 50M  60ls  615,1  2018 Rovaniemi (elek. taulu)

Mikko Mattila  H60  KYM Kivääri 50M  60ls  612,5  2018 Rovaniemi (elek. taulu)

Kalle Leskinen  H70  P-K  Kivääri 50M  60ls  607  2022 Kouvola (elek. taulu)

Torsti Hellman  H75  E-H  Kivääri 50M  60ls  606,9  2022 Kouvola (elek. taulu)

Juhani Ahola H80 K-S Kivääri 50M  60ls  591,8  2020 Kouvola (elek. taulu)

Nina Ojala D E-PO Kivääri 50M 60ls 608,5 2018 Rovaniemi (elek. taulu)

Joukkueet (3 jäsentä):

H                    Kymi 1839,5  2020 Kouvola (elek.taulu)

H50               K-S 1811,2  2020 Kouvola (elek.taulu)

H60               E-H 1809,7 2022 Kouvola

Kivääri 50 m 3 x 20 ls:

H                   Lauri Lauste P-H 583 1990 Lahti

H50               Kalle Leskinen P-K 571 2009 Lahti

H60               Matti Rinnola V-S 564 2010 Säkylä

H70               Martti Lehtiö P-K 541 2011 Oulu

H20               Juha Soini E-P 573 2006 Jalasjärvi;  Jarkko Björkbacka E-P 582 2011 Oulu

H17               Olli Ruokolainen E-H 546 2004 Pirkkala

D                    Viivi Koivu Pir 574 2003 Säkylä

D50               Sirkka Savukari Kym 538 2011 Oulu

Kivääri 50 m 2 x 30 ls: (elek.taulu)

H70             Ensio Miikkulainen Uusimaa 563  2022 Kouvola

H75              Martti Syrjäoja E-K  548  2020 Kouvola

H80             Alpo Hakala K-P  545  2020 Kouvola

Joukkueet (3 jäsentä):

H                   Etelä-Pohjanmaa 1705  2009 Pirkkala

H50               Varsinais-Suomi 1683  2010 Säkylä

H70               Etelä-Karjala 1621  2020 Kouvola ( 2 x 30 ls)

Kivääri 50 m 2x 30 Is

H70               Hannu Karvonen P-S 539 2019 Lahti

H75               Mauri Heino KYMI 551 2019 Lahti

H80               Jussi Ruohonen V-S 551 2019 Lahti

Reservin ilma-asemestaruuskilpailujen ennätykset

Ilmakivääri:

H18 Jaakko Björkbacka E-P 588 2010 Hankasalmi

H20 Markus Manninen E-H 585 2003 Muurame

H Mika Piipponen KYM 607,6 Kuusankoski 2022

H Pekka Raittinen E-H 599,6 2019 Ylihärmä

H50 Kimmo Paananen E-PO 391 Kuusankoski 2022

H60 Lauri Lauste SAT 397 Kuusankoski 2022

H60 Martti Luhtajärvi PIR 387,7 2019 Ylihärmä

H70 Erkki Melartin SAT 376

H70 Matti Rinnola V-S 379,5 2019 Ylihärmä

H75 Paavo Koskela E-H 364 Kupittaa 2016

H80 Veli-Jukka Heliövaara Pir 341 2014 Mäntsälä

D15 Taina Ruokolainen E-H 375 2005 Kontiolahti

D16 Meri-Tuuli Leppänen E-H 387 2015 Toijala

D17 Sanna Keskitalo V-S 382 Karttula 2001

D18 Meri-Tuuli Leppänen E-H 388 2016 Kupittaa

D20 Taina Ruokolainen E-H 383 Hankasalmi

D Viivi Koivu PIR 395 Jalasjärvi 2004

  • Jenna Kuisma UUS 395 Mäntsälä 2018

D Sari Nivala E-PO 604,6 2019 Ylihärmä

D50 Sirkka Savukari KYM 385 Kupittaa 2016

D 50 Eeva Kyrönlahti V-S 376,4 2019 Ylihärmä

D60 Eila Väisänen KYM 382 Mäntsälä 2018

Joukkueet (3 jäsentä):

H Varsinais-Suomi  1172 Hankasalmi 2010

H Etelä-Häme 1190,1 Ylihärmä 2019

H50  Kymenlaakso 1147  Mäntsälä 2014

H50 Pirkanmaa 1147,2 Ylihärmä 2019

D Etelä-Pohjanmaa 1141 Alavus 2013

D Etelä-Pohjanmaa 1198,1 Ylihärmä 2019

Ilmapistooli:

H Lauri Lauste Pir 583

Tomi Harju Kym 583 Jalasjärvi 2004

H50 Arvo Leinonen K-S 382

Urho Hokkanen K-S 382 Muurame 2003

H60 Jukka Mäkinen V-S 383

H70 Sakari Paasonen P-H 380 Orimattila 2006

Sakari Paasonen P-H 380 Turku 2007

H75 Sakari Paasonen P-H 362 Mäntsälä 2014

  • Keijo Vesanen HEL 362 Toijala 2015
  • Antti Huhtio HEL 362 Mäntsälä 2018

H80 Sakari Paasonen P-H 355 Toijala

D15 Taina Ruokolainen E-H 320 Kontiolahti 2005

D16 Iida Suominen V-S 338 Kupittaa 2016

D18 Anni Suominen V-S 343 Kupittaa 2016

D     Karoliina Keskitalo V-S 378 Turku 2007

Karoliina Keskitalo V-S 378 Akaa 2009

D Susanna Saksa E-PO 548 Ylihärmä 2019

D50 Sirkka Ylistö K-S 367 Jalasjärvi

Joukkueet (3 jäsentä):

H                   Etelä-Häme 1131 Akaa 2009

H50               Kymenlaakso 1147 Mäntsälä 2014

D                   Varsinais-Suomi 1089 Kupittaa 2016

Perinnease 

Perinnease pystykorva 300M SM (Taulu 01 pahvi)

Teija Lauri D P-PO Kivääri 300M 30ls makuu 204

Arttu Niittymies H PIR Kivääri 300M 30ls makuu 271

Jouko Rautio H50 PO-PO Kivääri 300M 30ls makuu 250

Reijo Lindroos H60 E-PO Kivääri 300M 30ls makuu 247

JOUKKUE

Joukkue H E-PO Kivääri 300M makuu 686

Joukkue H50 E-PO Kivääri 300M makuu 717

Perinnease Pystykorva 300M SM (Taulu elekroninen)

Niina Strömberg D P-KA Kivääri 300M 30ls makuu 109

Arttu Niittymies H PIR Kivääri 300M 30ls makuu 258(4)

Mika Karala H50 K-SU Kivääri 300M 30 ls makuu 252

Pertti Hagren H60 E-H Kivääri 300M 30ls makuu 267

JOUKKUE

300M Pystykorva Sarja H 50 E-H 734 makuu

300M Pystykorva Sarja H P-P 755 makuu

Päivitetty 8.7.2022              
                 
  Pistooli koulu 30 ls   Koulutaulu        
  H Jarkko Järvenpää E-H 279 Hollola 2010    
  H50 Matti Anttonen V-S 270 Santahamina 2014    
  H60 Markku Haavisto E-H 279 Hollola 2018    
  H70 Bengt Kamis E-P 264 Hollola 2018    
  D Katja Koivulahti E-H 234 Mikkeli 2012    
                 
Joukkue H Etelä-Häme   799 Mikkeli 2012    
  H50 Etelä-Häme   787 Hollola 2013    
  H60 Etelä-Pohjanmaa   803 Hollola 2018    
  H70 Etelä-Pohjanmaa   722 Hollola 2018    
                 
  Pistooli kuvio 15+15 ls            
  H Janne Rantamaki E-P 275 Keuruu 2017 PV04  
  H50 Raimo Ranta K-S 268 Keuruu 2006    
  H60 Hannu Seppä Kymi 265 Hollola 2013 PV04  
  H70 Hannu Seppä Kymi 266 Hollola 2022 PV04  
  D Helena Ranta K-S 224 Mikkeli 2009 PV04  
  D50 Eeva.Liisa Isosaari PIR 163 Keuruu 2017 PV04  
                 
Joukkue H Etelä-Pohjanmaa   774 Keuruu 2017 PV04  
  H50 Kymi   742 Hollola 2013 PV04  
  H60 Etelä-Pohjanmaa   740 Hollola 2013 PV04  
                 
  Pistooli 50 m 30 ls            
  H Mika Martelin P-K 281 Mikkeli 2016 PV04  
  H50 Jari Nieminen V-S 274 Keuruu 2019 PV04  
    Veli-Matti Ala-Lahti E-P 273 Keuruu 2017 PV04  
  H60 Reijo Heikkilä PIR 284 Mikkeli 2016 PV04  
  H70 Hannu Seppä Kymi 271 Mikkeli 2016 PV04  
    Eino Koivu PIR 271 Keuruu 2017 PV04  
  D Katja Koivulahti E-H 237 Keuruu 2017 PV04  
  D50 Eeva-Liisa Isosaari PIR 208 Keuruu 2017 PV04  
                 
Joukkue H Etelä-Häme   811 Mikkeli 2012 PV04  
  H50 Pirkanmaa   779 Keuruu 2019 PV04  
  H60 Etelä-Pohjanmaa   777 Mikkeli 2009    
  H70 Uusimaa   670 Keuruu 2017 PV04  
                 
                 
                 
                 
  Kivääri 300m 30 ls            
  H Jussi Nylund E-H 268 Santahamina 2014 PV01  
    Tuomo Koivisto Lappi 268 Mikkeli 2016 PV01  
  H50 Mika Karala K-S 272 Hollola 2015 SAL ELEKTRO
  H60 Kalervo Juhola UUS 273 Hollola 2015 SAL ELEKTRO
  H70 Pertti Hagren E-H 265 Keuruu 2017 PV01  
  D Kirsi Keski-Hannula E-P 246 Hollola 2018   ELEKTRO
  D50 Riitta Särkinen K-S 146 Kauhava 2004 PV01  
                 
                 
Joukkue H Etelä-Karjala   766 Hollola 2015 SAL ELEKTRO
  H50 Etelä-Häme   740 Hollola 2015 SAL ELEKTRO
  H60 Etelä-Pohjanmaa   745 Mikkeli 2009 PV01  
    Uusimaa   737 Hollola 2013 SAL ELEKTRO
                 
  Kivääri 150m 3×10 ls            
  H Raimo Keski-Hannula E-P 279 Keuruu 2006 PV01  
  H50 Raimo Keski-Hannula E-P 277 Keuruu 2019 PV01  
  H60 Markku Rintala E-P 272 Mikkeli 2012 PV01  
  H70 Pertti Hagren E-H 263 Hollola 2018 PV01  
  D Teija Lauri P-P 247 Mikkeli 2012 PV01  
                 
Joukkue H Etelä-Pohjanmaa   815 Santahamina 2014 PV01  
  H50 Pohjois-Pohjanmaa   797 Keuruu 2017 PV01  
  H60 Etelä-Pohjanmaa   788 Mikkeli 2012 PV01  
  H70 Etelä-Pohjanmaa   676 Hollola 2018 PV01  
 

Kivääri kenttä 150m 10+10 ls

           
  H Jouko Rautio
Miika Vanhatalo
P-P
PIR
183
183 (sivuaa)
Hollola
Hollola
2015
2022
PV03  
  H50 Raimo Keski-Hannula E-P 185 Hollola 2018 PV03  
  H60 Heikki Santajärvi SPOL-KILTA 180 Hollola 2022 PV03  
  H70 Tapio Harju K-S 171 Keuruu 2019 PV03  
  D Kirsi Keski-Hannula E-P 148 Hollola 2022 PV03  
                 
Joukkue H Pohjois-Pohjanmaa   531 Hollola 2015 PV03  
  H50 Pohjois-Pohjanmaa   508 Keuruu 2017 PV03  
  H60 Kymenlaakso   482 Hollola 2015 PV03  
  H70 Etelä-Pohjanmaa   369 Hollola 2018 PV03  
 

Kivääri 100m 15+15

Koulutaulu          
  H Heikki Santajärvi E-K 263 Vaasa 2004 luult koulu  
  H50 Jouko Kylä-Utsuri V-S 241 Vaasa 2004 luult koulu  
  H60 Tapio Harju K-S 251 Mikkeli 2012 KOULU  
  D Teija Lauri P-P 213 Mikkeli 2012 KOULU  
                 
Joukkue H Etelä-Pohjanmaa   747 Mikkeli 2012 KOULU  
  H50 Etelä-Pohjanmaa   674 Mikkeli 2012 KOULU  
  H60 Etelä-Pohjanmaa   738 Mikkeli 2012 KOULU