Pistooliampumahiihdon mestaruuksista kisailtiin Valkeakoskella

Reserviläisurheiluliiton pistooliampumahiihdon mestaruuskilpailut järjestettiin sunnuntaina 23.2.2025 Korkeakankaan hiihtokeskuksessa Valkeakoskella. Henkilökohtaiseen kilpailuun osallistui 24 hiihtäjää ja pariviestiin 11 joukkuetta. Järjestelyistä vastasivat Valkeakosken Reserviupseerikerho ja Valkeakosken Reserviläiset.

Koska käytettävissä ei ollut kääntyviä ampumahiihtotauluja ja yhteyslatu ampumapaikalle oli vähäluminen, ammunnat suoritettiin poikkeuksellisesti M68 pahvitauluihin 25 metrin matkalta ennen hiihtosuoritusta. Jokaisesta 10 ls suorituksen alle 100 jäävästä pisteestä hiihtoaikaan lisättiin 20 sakkosekuntia. Hiihtomatka oli alle 55 vuotiailla 8 km ja sitä vanhemmilla sekä naisten sarjoissa 6 km. Pariviestissä joukkueen kumpikin jäsen hiihti 3 x 1 km matkan vuorovedoilla. Sakkokäytäntö oli sama.

Henkilökohtaisen kilpailun 8 km matkalla parhaan kokonaisajan hiihti 30.50 hiihti Pasi Saastamoinen Varsinais-Suomesta. 6 km matkalla kovinta hiihtovauhtia piti ja parhaiten ampuikin Etelä-Karjalan Mikko Aulamo, jonka kokonaisaika oli 22.22. Pariviestissä parhaan kokonaisajan 31.08 hiihtivät Päijät-Hämeen ja Etelä-Hämeen yhteisjoukkueen Harri Henttonen ja Jukka Kenttämies.

Henkilökohtaisen kilpailun tulokset

ResUL_pist_ah_tulokset

Pariviestin tulokset

ResUL_pist_ah_viesti_tulokset